Możliwość potrącenia kwot wypłacanych pracownikowi z funduszu socjalnego zależy od treści tytułu egzekucyjnego

Pytanie: Placówka wychowawcza otrzymała od komornika pismo dotyczące zajęcia wynagrodzenia pracownika. W treści pisma wyszczególniono pensję, nagrody, jak również udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Czy w takim przypadku jednostka powinna potrącić także świadczenia wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Warunkiem zastosowania w stosunku do pracownika niepedagogicznego podwyższonych kosztów jest twórczy charakter wykonywanych zadań

Jeśli informatycy zatrudnieni w szkole w ramach swoich obowiązków pracowniczych wykonują projekty stanowiące utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w odniesieniu do tej części wynagrodzenia możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów.

Szkoła może wystąpić do jednostki nadrzędnej o wskazanie jednolitych zasad ewidencji środków pozostałych na wydzielonym rachunku

Pytanie: Pod koniec ubiegłego roku na wydzielony rachunek dochodów oświatowych szkoły wpłynęła niewielka kwota za szkolenie. W jaki sposób rozliczyć związane z tym operacje gospodarcze?

Likwidacja działalności gospodarczej nie wyłącza gminy z obowiązku częściowego pokrycia kosztów kształcenia młodego pracownika

Utrata statusu przedsiębiorcy po zakończeniu kształcenia pracownika młodocianego, przy spełnieniu pozostałych warunków, nie może być samoistną podstawą odmowy przyznania przez gminę dofinansowania należnego pracodawcy.

Zakwestionowanie należności przez kontrahenta powoduje konieczność utworzenia odpisu aktualizującego

Pytanie: W związku ze skorzystaniem z instytucji wykonawstwa zastępczego jednostka wystawiła wykonawcy notę księgową. Firma wykonawcza oświadczyła, że nie zapłaci należności, w związku z czym sprawa znajdzie finał w sądzie. W jaki sposób zaksięgować związane z tym zdarzenia gospodarcze? Czy jeśli jednostka nie zamknęła jeszcze ksiąg za poprzedni rok, powinna zaktualizować należność?

Nauczyciel nie może żądać wolnego za wycieczkę szkolną, jeśli minął już okres rozliczeniowy

Pytanie: Wychowawca pracujący w internacie zwrócił się o udzielenie mu dnia wolnego za udział w wycieczce, która odbyła się w ubiegłym roku. Wyjazd przypadł w dzień będący dla niego dniem wolnym (11 stycznia 2013 r.). Czy pracownikowi przysługuje takie prawo?

Kara umowna naliczona wykonawcy nie wpływa na wartość środka trwałego

Pytanie: W związku z realizowaną inwestycją wykonawca został obciążony karą umowną. Po odwołaniu się do sądu - na zasadzie ugody - część kary została umorzona. Czy w takim przypadku należy podnieść wartość środka trwałego inwestycji, skoro ugoda została zapisana przez zarząd jako zadanie inwestycyjne?

Szkoły powinny ujmować wydatki na inwestycje w zestawieniu zmian w funduszu

Jednym z elementów sprawozdania finansowego sporządzanego przez jednostki oświatowe i wychowawcze jest zestawienie zmian w funduszu. Dokument ten prezentuje modyfikację stanu takich składników jak wydatki budżetowe, płatności ze środków europejskich, czy kwoty przeznaczone na inwestycje.

Nauczyciel rozpoczynający pracę od września ma prawo do trzynastki

Pracownikowi szkoły, który nie przepracował co najmniej 6 miesięcy w danym roku nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której nauczyciel zatrudniony został w ciągu roku, ze względu na specyfikę organizacji pracy placówki.

Możliwość bezpłatnego użyczenia pomieszczenia szkolnego powinna wynikać z postanowień organu stanowiącego gminy

Pytanie: Dyrektor szkoły podstawowej zamierza wynająć higienistce pomieszczenie do prowadzenia gabinetu. Które z regulacji przyjąć jako podstawę umowy? Czy odpłatność za wynajem może być zerowa?