W aktach osobowych można przechowywać ksero dowodu tylko gdy pracownik wyrazi na to zgodę

Pytanie: Pracownicy komórki kadrowej jednostki oświatowej w pracowniczej teczce przechowują kserokopię dowodu osobistego jednego z zatrudnionych. Czy jest to zgodne z przepisami?

Dostęp do dziennika elektronicznego powinien być bezpłatny

Pytanie: Sekretariat szkoły pobiera od rodziców uczniów opłaty za korzystanie z tzw. e-dziennika. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Brak godzin dla nauczyciela przywróconego do pracy nie zwalnia z obowiązku wypłaty pensji

Pytanie: Nauczyciel został zwolniony z pracy z przyczyn organizacyjnych. Po pewnym czasie sąd przywrócił go do pracy. Pedagog stawił się do pracy, jednak nie było dla niego przewidzianych godzin dydaktycznych. Jak rozwiązać taką sytuację?

Godziny fakultatywne z przedmiotów maturalnych nie mogą być opłacane ze środków pochodzących od rady rodziców

Pytanie: Szkoła zamierza zorganizować dodatkowe zajęcia z przedmiotów maturalnych. Czy mogą zostać opłacone ze środków komitetu rodzicielskiego?

Gmina musi zwrócić koszty dowozu do szkoły niepełnosprawnego dziecka

Wójt ma obowiązek zawarcia z rodzicami niepełnosprawnego ucznia umowy określającej zasady zwrotu kosztów przejazdu zorganizowanego we własnym zakresie. Jest tak również, jeśli samorząd zapewnił ogólny transport pozostałym podopiecznym.

Ustalając podatek dochodowy od świadczeń wypłacanych nauczycielom-emerytom, nie wolno sumować kilku tytułów

Pytanie: Starostwo powiatowe przyznaje emerytowanym pracownikom szkoły zapomogi finansowane z funduszu zdrowotnego, które wypłaca szkoła. Oprócz tego raz w roku placówka wypłaca zapomogę zdrowotną finansowaną z funduszu socjalnego. Zdarza się, że niektórzy z emerytów otrzymują zapomogi finansowane z obydwu źródeł. Czy w takim przypadku, obliczając nadwyżkę ponad 2.280 zł podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym, obie zapomogi należy zsumować?

Od 2014 roku rozliczenie zwrotu podatku od towarów i usług wymaga zastosowania ewidencji na koncie przejściowym

Nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od 2014 roku objęła m.in. sposób kalkulacji podstawy opodatkowania. Jest to związane przede wszystkim z koniecznością pełniejszego odwzorowania przepisów dyrektywy VAT oraz zastosowania wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w regulacjach krajowych.

Wartość wykładziny używanej przez samorządową jednostkę oświatową oświatową można ująć w księgach rachunkowych jako wyposażenie

Pytanie: Rada przekazała na rzecz szkoły wykładzinę PCV w celu zabezpieczenia podłogi podczas uroczystości na sali gimnastycznej. Całość zakupu opiewała na kwotę 6.210 zł (69 metrów po 90 zł/m). Jak zaksięgować taki zakup?

Stowarzyszenie, które przejęło do szkołę, powinno przeznaczyć spłaconą pożyczkę z ZFSŚ na działalność socjalną

Pytanie: Gmina przekazała szkołę do prowadzenia organizacji pozarządowej. Wcześniej pracownikom placówki zostały udzielone pożyczki z funduszu socjalnego. Na które konto bankowe powinni spłacać otrzymane środki, jeżeli nowo powstały podmiot nie będzie posiadał rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Rozliczając fakturę za prace remontowe, należy ustalić, czy zwiększyły one wartość początkową środka trwałego

Pytanie: W 2012 roku w jednostce wyremontowano podjazd dla niepełnosprawnych. Księgowa rozliczająca wówczas księgi zaewidencjonowała fakturę od usługodawcy na kontach 402 i 201, zaś umorzenie na kontach 011 oraz 071. Jak powinno wyglądać poprawne księgowanie remontu? Jak skorygować błędne zapisy już po zamknięciu roku?