WYDANIE ONLINE

Jednostki oświatowe, które dysponują majątkiem rzeczowym, są zobowiązane do jego ewidencjonowania w księgach rachunkowych. Zgodnie z przyjętymi w jednostce zasadami rachunkowości można stosować uproszczenia, np. w ewidencji niskocennych składników majątku. Jak wygląda ewidencja księgowa środków trwałych o małej wartości?

czytaj więcej »

Pytanie: Szkoła w roku 2022 otrzymała od gminy środki - dodatek dla podmiotów wrażliwych (koszty zakupu węgla). Uchwałą rady gminy zwiększono plan o tą kwotę. Zaksięgowałam środki, które wpłynęły na konto: 80101 paragraf 0292; Winien 130 Ma 223 oraz zwiększenie środków plan 80101 paragraf 4210. Czy zrobiłam prawidłowo?

czytaj więcej »

Pytanie: Kiedy fizycznie wynagrodzenie powinno znaleźć się na koncie nauczyciela. Czy liczy się data zlecenia przelewu wynagrodzenia, czy data, kiedy wynagrodzenie wpłynie na konto nauczyciela?

czytaj więcej »

Pytanie: Przy szkole działa rada rodziców jako odrębny organ, posiadający swoje konto, na które wpływają środki i realizowane są wydatki. Czy księgowość rady rodziców może prowadzić główny księgowy szkoły, po godzinach pracy i pro bono? Księgowy nie będzie też podpisywać czeków i przelewów i nie jest członkiem rady.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zakup podręczników w rocznym sprawozdaniu o zamówieniach publicznych ujmujemy w dziale VIII (Zamówienia udzielone z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy zamówienia, których przedmiotem są dostawy lub usługi z zakresu działalności oświatowej, o których mowa w art. 11 ust. 5 pkt 4 ustawy) czy w dziale IX (Zamówienia klasyczne o wartości mniejszej niż 130 000 złotych oraz zamówienia sektorowe i zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa o wartości mniejszej niż progi unijne)?

czytaj więcej »

Pytanie: W przedszkolu publicznym przeprowadzono zapytanie ofertowe i wybrano Oferenta do współpracy na dokonywanie zakupów artykułów papierniczych. Czy Zamawiający na prośbę innego oferenta ma obowiązek zapoznać Go z cenami artykułów wybranego do współpracy Oferenta? Czy można odmówić przesłania kalkulacji artykułów wybranego Oferenta, a jeśli tak to na jakiej podstawie?

czytaj więcej »

Pytanie: Kto powinien odpowiadać za przeprowadzenie postępowania przetargowego dotyczącego zamówienia publicznego powyżej 130 000 zł na dostawę oleju opałowego na potrzeby ogrzewania szkoły? Szkoła nie ma specjalistów od zamówień publicznych. Czy w związku z powyższym powinna zwrócić się z wnioskiem do organu prowadzącego o przeprowadzenie postępowania przetargowego?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy nauczycielowi - emerytowi zatrudnionemu na umowę zastępstwo za nauczyciela przebywającego na długotrwałym L4, należy wypłacić nagrodę jubileuszową 40-lecia? Termin wypłacenia nagrody przypada w czasie zatrudnienia na zastępstwo.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy osobie powołanej do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przysługuje odprawa?

czytaj więcej »

Pytanie: Jak wyliczamy ilość dni urlopu wypoczynkowego nauczycielowi szkoły feryjnej przechodzącemu na emeryturę z dniem 23.02.2023 r. (w trakcie ferii trwających od 13.02. do 24.02.2023 r.)? Czy bierzemy pod uwagę tylko pracę w roku kalendarzowym 2023, czy pracę w roku szkolnym, począwszy od września 2022 r.? Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent?

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "6f3022a6-e1a5-4104-967f-2ad4dcb2d964", }); });