WYDANIE ONLINE

Amortyzacja to utrata wartości na skutek zużycia lub upływu czasu. Jest kosztem ale niepieniężnym, to znaczy nie pociąga za sobą wydatków. Sprawdź, jak przebiega amortyzacja w jednostkach oświatowych, które są objęte szczególnymi zasadami rachunkowości budżetowej.

czytaj więcej »

Czy salda konta 300 Ma i Wn powinny być wykazane odpowiednio jako zobowiązanie i należność niewymagalna w RB 28 Si Rb N? Poznaj wyjaśnienia RIO w tej sprawie.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy CUW-em obsługującym placówki oświatowe. Pomimo wydania dyspozycji bank nie dokonał przeksięgowań sald z kont bankowych szkół i przedszkoli na konto gminy. Przeksięgowania zostały dokonane 2 stycznia. Bank wystawił potwierdzenia sald na 31.12. z kwotami widocznymi na rachunkach bankowych a następnie przesłał informację uzupełniającą do potwierdzenia sald gdzie wykazał że data transakcji dokonania przelewu środków na rachunek gminy to 02.01. a data efektywna transakcji to 31.12.. Czy w tej sytuacji mogę przyjąć że środki zostały wyzerowane na 31.12. i zaksięgować zwrot dochodów, dotacji i niewykorzystanych środków na konto gminy czy muszę nanosić stany początkowe na 2.01 i zerować dopiero po przekazaniu środków również 2.01?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy księgowa ma obowiązek naliczyć pracownikowi wyższy podatek, jeżeli pracownik przekroczył drugi próg podatkowy? Czy pracownik powinien sam tego przypilnować i fakt ten zgłosić do księgowości?

czytaj więcej »

Pytanie: Jako szkoła publiczna otrzymaliśmy środki na realizację programu Laboratoria Przyszłości, z których zakupiła środki trwałe (§ 6060 "Wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych"). Fakturę zaksięgowaliśmy na koncie 080/201. Przyjęcie na stan nastąpiło w roku 2022 na konto 011/080. Do jakiej kategorii środków trwałych należy przypisać zakupione towary (drukarka 3D, laptop, kamera, aparat, mikrofon, stacja lutownicza licencja, filament, maszyna do szycia i inne). Czy powyższe powinno się amortyzować - w jaki sposób i od kiedy?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy do sprawozdania dotyczącego art. 30 KN uwzględnia się wypłaconą nagrodę Starosty, Marszałka i wypłacone z paragrafu 302 zapomogi zdrowotne dla nauczycieli?

czytaj więcej »

Pytanie: W rozporządzeniu MF z 15 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych jest zmiana, aby wydatki majątkowe na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych klasyfikować w paragrafie 610. Czy wydatki na zakupy inwestycyjne w ramach tych samych środków również klasyfikować w ten paragraf - 610, czy tak jak było do tej pory w 606?

czytaj więcej »

Pytanie:  Zawarliśmy ugodę sądową z byłym pracownikiem - nauczycielem, któremu do 31 marca 2023 roku mamy wypłacić jednorazowe odszkodowanie. Ugoda ta wyczerpuje wszelkie roszczenia wynikające z rozwiązania stosunku pracy. W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej należy wypłacić w/w kwotę i czy należy odprowadzić od niej podatek dochodowy i składki ZUS?

czytaj więcej »

Pytanie: Uczeń z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymał orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania. Dodatek 20% płacimy nauczycielom realizującym nauczanie indywidualne i nauczycielom realizującym rewalidację? Czy wynagrodzenie za godziny nauczania indywidualnego i dodatek 20 % za uciążliwe warunki pracy klasyfikujemy w paragrafie 80101 czy 80150?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy zaciąganie zobowiązań (np. poprzez podpisanie umów) przekraczających kwotę w planie przydzielonym na danym paragrafie podlega pod dyscyplinę finansową? Czy dyscyplinie tej podlega dopiero przekroczenie kwoty podczas realizacji wydatków, czyli już na podstawie faktur?

czytaj więcej »

MF zachęca do złożenia  PIT-2, który pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. To wyższa pensja każdego miesiąca. Dowiedz się więcej.

czytaj więcej »

Zgodnie z nowymi planowanymi przepisami nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym będzie mógł podjąć zatrudnienie w każdej szkole i placówce, do której uczęszcza co najmniej 1 uczeń z Ukrainy. Nie dojdzie wówczas do bezwarunkowego zawieszenia świadczenia kompensacyjnego. Sprawdź, szczegóły planowanych zmian.

czytaj więcej »

Sprawdź, jakie nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli przewiduje projekt rozporządzenia oraz czy będą one oznaczać konieczność wyrównania pensji.

czytaj więcej »

Sprawdź, jakie zmiany dotyczące urlopu ojcowskiego planowane są w Kodeksie pracy w 2023 roku.

czytaj więcej »

Sprawdź, jak od 1 kwietnia 2023 r. zmienią się zasady ubiegania się o dotację celową na podręczniki. W projekcie uwzględniono m.in. formularze niezbędne do pozyskania i rozliczenia dotacji celowej w 2023 r.

czytaj więcej »

1 marca 2023 r. mają wejść w życie podwyżki wynagrodzenia zasadniczego oraz zmiany w kategoriach zaszeregowania i wymogach kwalifikacyjnych dla pracowników samorządowych. Dowiedz się więcej na temat planowanych zmian.

czytaj więcej »

var OneSignal = window.OneSignal || []; OneSignal.push(function() { OneSignal.init({ appId: "6f3022a6-e1a5-4104-967f-2ad4dcb2d964", }); });