WYDANIE ONLINE

Ujawnione podczas kontroli formalno-rachunkowej i kontroli pod względem merytorycznym błędy w dowodach księgowych można poprawić w sposób określony przepisami art. 22 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości. Sposób dokonywania korekty zależy od rodzaju dowodu księgowego, którego korekta dotyczy. Poznaj szczegóły.

czytaj więcej »

Jednostki oświatowe i wychowawcze jako podmioty publiczne zobowiązane są do regularnego wykazywania kwot wydawanych na działania objęte interwencją funduszy strukturalnych. W ewidencji wydatków strukturalnych należy ujmować wyłącznie środki krajowe, stanowiące np. wkład do projektu unijnego.

czytaj więcej »

Pytanie: W dziale księgowości pracowały dwie osoby - referent ds. kadr i płac oraz główna księgowa. Osoba na stanowisku referenta odeszła z pracy. Czy w związku z tym istnieje możliwość, aby główna księgowa przejęła jej obowiązki w postaci np. sporządzania list płac? Główna księgowa pracuje w innej placówce na pełen etat (40/40). Czy możemy ją zatrudnić w wymiarze np. 30/40? Czy główny księgowy ma nienormowany czas pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. Na 1 stycznia br. zatrudniamy trzech pracowników cywilnych. Mamy utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Jedna z pracownic jest w ciąży i będzie przebywać na długotrwałym L-4, a następnie od lipca na urlopie macierzyńskim. Od marca br. będziemy zatrudniać osobę w jej zastępstwie. W jakiej wysokości należy przekazać odpis na ZFŚS za 2017 r. (za trzy czy za cztery osoby)?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownik obsługi w szkole w marcu 2016 dostał jubileusz (30-lecie). Potem  zaliczył staż pracy z dawnych lat (około 4 lata). Teraz 35 lat stażu pracy wypadnie pracownikowi w lipcu 2017. Od stycznia 2017 wybierał się na emeryturę. Czy w styczniu można było mu wypłacić jubileusz 35-lecia( brakowałoby mu mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa a chciał przejść na emeryturę)?

czytaj więcej »

wiper-pixel