RIO wyjaśnia, jakie wydatki sfinansować z dotacji oświatowej w 2018 roku
Każdorazowo beneficjent dotacji oraz organ dotujący powinien oceniać poniesiony przez jednostkę wydatek – czy jest zawarty w ustawie z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Szczegóły dotyczące wydatkowania środków z dotacji zawiera art. 35 ustawy – dotacje oświatowe mogą być więc wykorzystane wyłącznie na elementy wskazane w ustawie.
Najnowsze zmiany w klasyfikacji budżetowej dotyczą wydatków na bezpłatne podręczniki
Już obowiązuje dodatkowy nowy rozdział klasyfikacji budżetowej w dziale „801 – Oświata i wychowanie” dotyczący zapewnienia bezpłatnych podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Do 2017 roku wydatki te ujmowane były w rozdziałach związanych z właściwym typem szkół, co znacznie utrudniało zarządzanie środkami na ten cel.
Już niebawem ruszy program „Dobry start”
„Dobry start” to wsparcie w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego na uczące się dziecko. Ma on za zadanie wspomóc rodziny w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Poznaj wstępne założenia programu i terminy składania wniosków.
Gwarancja środków na kształcenie specjalne dotyczy wszystkich placówek
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło opinię w zakresie stosowania przepisów art. 8 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w przypadku szkół ogólnodostępnych – dotyczących środków na kształcenie specjalne. Dla oddziałów integracyjnych i specjalnych ustawa przewiduje ułatwiony sposób rozliczania tych środków.
E-zwolnienia jednak dopiero od 1 grudnia 2018 r.
Został wydłużony okres równoległego funkcjonowania papierowych i elektronicznych zwolnień lekarskich – nie jak wcześniej przewidywano od lipca. Dotychczas fakultatywna możliwość wystawienia e-zwolnienia lekarskiego, od 1 grudnia 2018 r. stanie się obowiązkiem.
Dowóz uczniów do szkoły – możliwy również spoza obwodu gminy
Gmina może zorganizować bezpłatny dowóz uczniów do placówki niebędącej dla tych dzieci szkołą obwodową. Rodzicom przysługuje bowiem prawo wyboru szkoły, do której ma uczęszczać dziecko.
Czy trzeba pobierać zaliczkę na podatek w przypadku imprezy integracyjnej
Wydatki poniesione przez szkołę w celu zorganizowania wycieczki dla wszystkich pracowników mającej charakter integracyjny nie stanowią dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Dlatego też placówka nie jest zobowiązana do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.