Zrozumieć RODO, czyli w jakim zakresie nowe przepisy obejmą placówki oświatowe

Jednostki przetwarzające dane osobowe, czyli również placówki oświatowe, muszą przygotować się do nowych unijnych przepisów dotyczących danych osobowych. Mają na to czas do 25 maja br. – od tego terminu zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 27 kwietnia 2016 r.

Zamówienia publiczne realizowane przez Centrum Usług Wspólnych – czy możliwe

Pytanie: Jakie warunki muszą być spełnione, aby Centrum Usług Wspólnych mogło dokonywać zakupów dla jednostek obsługiwanych w kwocie do 30 tys. euro?

Wynagradzanie pracowników samorządowych – będzie nowe rozporządzenie

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wymusiła wydanie nowego rozporządzenia określającego zasady  ich wynagradzania. Przepisy będą w większości powtórzeniem dotychczasowych regulacji. Jednak doprecyzowane zostaną zasady ustalania prawa do nagrody jubileuszowej, dodatku stażowego i odprawy emerytalnej.

Ważny wyrok: gmina zwróci koszt powrotu rodzica niepełnosprawnego dziecka ze szkoły

Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że gmina ma obowiązek zwracać rodzicowi niepełnosprawnego dziecka nie tylko koszty dowiezienia go do i ze szkoły, ale także koszty powrotu samego rodzica ze szkoły oraz dojazdu do niej po dziecko. Przedstawiamy szczegóły

Rozrachunki i rozliczenia, czyli jak prawidłowo ewidencjonować na kontach zespołu 2

Wykaz obowiązujących w jednostce kont powinien uwzględniać ustalenia jednostki nadrzędnej dotyczące sposobu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Jakie więc konta zespołu 2 stosować w jednostkach oświatowych? Przedstawiamy szczegóły dotyczące ewidencji i księgowań.

RIO o błędach w dowodach księgowych, kasowych i magazynowych szkoły

Wewnętrzne wytyczne szkoły dotyczące sporządzania, obiegu, kontroli oraz archiwizowania dowodów księgowych, a także instrukcje kasowe oraz magazynowe przyjęte i zatwierdzone przez kierownika mają moc obowiązującą. RIO w Białymstoku przypomina, że jednostka budżetowa nie może zatem stosować ich postanowień wybiórczo.

Resort finansów analizuje sprawę VAT od opłat przedszkolnych

Ministerstwo Finansów analizuje sprawę podatku VAT od opłat przedszkolnych po zmianie ich charakteru na publicznoprawny. Do tej pory opłaty za przedszkole miały charakter cywilnoprawny.

Pismo Urzędu Zamówień Publicznych dotyczące wydatkowania środków z ZFŚS

Istnienie obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych przy wydatkowaniu środków z ZFŚS zależne jest od formy ich wydatkowania. W stosunku do usług socjalnych ustawodawca wprowadził uproszczoną procedurę udzielania zamówień publicznych. Sprawdzamy, na czym ona polega. Poznaj pismo Urzędu Zamówień Publicznych.

Kontrola i likwidacja zbiorów bibliotecznych według nowych przepisów

Pytanie: W oparciu, o jakie przepisy prawne i w jakiej formie (inwentaryzacji czy skontrum) i co ile lat należy przeprowadzać w bibliotece szkolnej kontrole zbiorów bibliotecznych? W oparciu o jaki przepis prawny można dokonać w bibliotece szkolnej selekcji i likwidacji księgozbioru ze względu na zniszczenie i nieaktualne treści?