AJO98, grudzień 2019 r./styczeń 2020 r.

Praktyczne zagadnienia dotyczące zamknięcia roku budżetowego

Obowiązkiem każdego podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości jest zamknięcie ksiąg na ostatni dzień roku budżetowego. W przypadku jednostek budżetowych, w tym jednostek oświatowych, jest to 31 grudnia każdego roku. Sprawdź, co należy wiedzieć by uniknąć błędów.

Poszerzenie klasyfikacji zawodów o 4 nowe

Z początkiem roku szkolnego 2020/2021 do obowiązującej klasyfikacji zawodów mają zostać dodane cztery zawody. Poznaj szczegóły.

Plan finansowy szkoły na rok 2020 r. – poradnik dla księgowych

Podstawą gospodarki finansowej każdej jednostki oświatowej jest plan finansowy. Przy jego opracowywaniu konieczne jest ścisłe przestrzeganie wyznaczonych ustawowo terminów i określonych etapów. Jest narzędziem, które wskazuje jednostkom możliwości przyznanych środków finansowych. Sprawdź, jak bezbłędnie opracowanie i wdrożenie planu finansowego placówki oświatowej na 2020 rok.

AJO97, grudzień 2019 r.

Współpraca jednostki oświatowej z jednostką obsługującą – obieg dokumentów

Dobrze zorganizowany obieg dokumentów stanowi w tym przypadku podstawę prawidłowego wywiązywania się ze swoich obowiązków przez jednostkę obsługującą, takich jak terminowe naliczanie wynagrodzeń pracownikom jednostek oświatowych, terminowe regulowanie zobowiązań zaciągniętych przez szkoły czy przedszkola oraz sporządzanie sprawozdań. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące obiegu dokumentacji między jednostkami.

Poradnik na temat ustalenia wyniku finansowego w jednostce oświatowej

Sprawdź, jak nie popełnić błędu zamykając rok budżetowy.

AJO96, listopad 2019 r.

Zmiany w podstawie naliczania odpisu z ZFŚS

Ustawa odmrażająca podstawę naliczania odpisu na ZFŚS obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Sprawdź, jak ustawa ta wpływa na zasady naliczania odpisu z funduszu i jakie zmiany w tym zakresie będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

ZAMKNIĘCIE ROKU BUDŻETOWEGO – PORADNIK DYREKTORA

W celu właściwego zamknięcia roku, od którego zależy prawidłowe otwarcie ksiąg na kolejny rok budżetowy, należy szczegółowo określić czynności związane z zamknięciem ksiąg rachunkowych. Oznacza to systemowe wyłączenie dokonywania jakichkolwiek zapisów, korekt w zapisach zamkniętego roku obrotowego. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć.

AJO95, październik 2019 r.

Zmiany w VAT i Split Payment – wszystko co powinieneś wiedzieć

Od listopada Split Payment będzie obowiązkowy. Ponadto wiele się zmieni w zakresie podatku VAT. Poznaj planowane zmiany i terminy ich wejścia w życia.

Refundowanie z dotacji wydatków opłaconych wcześniej ze środków niebędących dotacją

Sprawdź, prawidłowość wykorzystania dotacji udzielonej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dla przedszkola niepublicznego oraz niepublicznego punktu przedszkolnego poprzez refundowanie z udzielonej ww. placówkom dotacji wydatków opłaconych wcześniej ze środków niebędących dotacją.

AJO94, wrzesień/październik 2019r.

MF o NIP w placówkach nowego ustroju szkolnego

Ministerstwo Finansów przypomina jak zmieniły się zasady dotyczące NIP w nowym ustroju szkolnym.

Ewidencja wynajmu pomieszczeń w placówkach oświatowych

Sprawdź, na jakich zasadach placówka oświatowa może wynajmować pomieszczenia, w tym jak rozliczać i ewidencjonować wynajem.

Dodatek na start – poradnik księgowej

Sprawdź, czy nowy dodatek dla nauczycieli rozpoczynających staż dostanie nauczyciel, który już wcześniej pracował; kiedy należy złożyć wniosek o jego wypłatę oraz czy trzeba go opodatkować i oskładkować.

AJO93, wrzesień 2019 r.

Przeznaczenie i wysokość dotacji na niepełnosprawnego ucznia niepublicznego przedszkola

Wysokość dotacji na niepełnosprawnego ucznia niepublicznego przedszkola niebędącego przedszkolem specjalnym.

Jakie obowiązki księgowe wynikają z wygaszania gimnazjum

Sprawdź, jakie zadania kadrowe masz w związku z wygaszaniem gimnazjów, w tym m.in. kiedy zamknąć księgi rachunkowe. W artykule znajdziesz przykłady i odpowiedzi na najczęstsze pytania.

AJO92, sierpień 2019 r.

UOKiK o tym czy można pobierać czesne za okres nieobecności dziecka

Kwestia dotycząca pobierania przez przedszkola niepubliczne opłat w przypadku nieobecności dziecka była szeroko analizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poznaj szczegóły.

Ulga podatkowa dla osób do 26 roku życia od 1 sierpnia 2019 r.

Od 1 września 2019 r. osoby, które nie ukończyły 26. roku życia chcące skorzystać ze zwolnienia w podatku PIT.

RIO o przekazywaniu dotacji na dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju

Poznaj zasady przekazywania dotacji oświatowej na dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, które nie uczestniczyły w zajęciach w wymiarze co najmniej 4 godzin.

AJO91, lipiec 2019 r.

Ważne nowości w klasyfikacji budżetowej w 2019 r.

Minister Finansów wprowadza kolejne zmiany w klasyfikacji budżetowej, które mają zastosowanie w 2019 roku.

Świadczenia urlopowe 2019 – poradnik księgowy

W czasie urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej otrzymywałby je, gdyby pracował. W przypadku, jeśli w skład wynagrodzenia wchodzą zmienne składniki, ich wysokość może być obliczana na podstawie wynagrodzenia z 3 ostatnich miesięcy, a w przypadku znacznego wahania ich wysokości - z 12 miesięcy. Poznaj szczegóły obliczania wynagrodzenia urlopowego oraz przykłady księgowania i dekretacji.

Planowanie finansowe i rozliczenie wakacyjnych remontów, napraw i przeglądów

Uzyskane efekty w wyniku zrealizowania zaplanowanych prac oraz okoliczności stanowiące podstawę podjęcia decyzji o wykonaniu danych prac, zakres prac będących przedmiotem zamówienia - to czynniki stanowiące podstawę rozróżnienia nakładów na remont i ulepszenie. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

AJO90, czerwiec/lipiec 2019 r.

Gromadzenie, przechowywanie, zwrot i ewidencja sum depozytowych

Sumy depozytowe nie są środkami publicznymi i nie można ich przeznaczyć na finansowanie wydatków budżetowych. Jednostki sektora finansów publicznych gromadzą sumy depozytowe z różnych tytułów. Sposób ich przyjmowania, przechowywania, rozliczania i ewidencjonowania ma wpływ na rzetelność ksiąg rachunkowych. Sprawdź na co powinieneś zwrócić uwagę. Oto kompendium wiedzy na temat sum depozytowych.

AJO89, czerwiec 2019 r.

Za 2 lata wszystkie strony urzędów będą dostępne cyfrowo

Podpisano ustawę o cyfrowej dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Sprawdź, co się zmieni.

WYNAGRODZENIE ZA CZAS STRAJKU - PORADNIK

Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące wynagrodzeń nauczycieli za czas strajku.

RIO o umieszczaniu w SIO danych strajkujących nauczycieli

Poznaj stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 12 kwietnia 2019 r. w sprawie umieszczania danych strajkujących nauczycieli w SIO.

AJO88, maj 2019 r.

Majowe obowiązki kadrowo-płacowe w jednostkach oświatowych

Sprawdź, jakie zadania z zakresu kadr i płac należy zrealizować w jednostkach oświatowych w maju.

AJO87, kwiecień/maj 2019 r.

Finansowanie inwestycji w jednostkach oświatowych – niezbędne wskazówki

Ewidencja inwestycji uzależniona jest od źródła finansowania zadania oraz od uzyskanego efektu w wyniku zakończonego zadania inwestycyjnego. Sprawdź, co należy do podstawowych źródeł finansowania inwestycji. Poznaj szczegóły, wskazówki i przykłady dotyczące inwestycji.

AJO86, kwiecień 2019 r.

Wydatki na remonty i naprawy po zimie – jak klasyfikować

Po zimie, często konieczne są remonty lub nawet drobne naprawy. Jak klasyfikować takie wydatki? Okoliczności stanowiące podstawę podjęcia decyzji o wykonaniu danych prac, zakres prac które są przedmiotem zamówienia oraz uzyskane efekty w wyniku zrealizowania zaplanowanych prac – to czynniki które stanowią podstawę rozróżnienia nakładów na remont i ulepszenie. Poznaj szczegóły.

AJO85, marzec 2019 r.

Rozliczanie różnic inwentaryzacyjnych - typowe zapisy, praktyczne zagadnienia

Na rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych masz czas do 26 marca 2019 roku. Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z planem, co warto wiedzieć o niedoborach zawinionych i niezawinionych oraz jak właściwie udokumentować rozliczenia. Poznaj też typowe zapisy księgowe, praktyczne przykłady i rozwiązania.

AJO84 - luty 2019 r.

Praktyczne konsekwencje wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2019 roku

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 2.250 zł, a minimalna stawka godzinowa do 14,70 zł. Sprawdź, jak obliczyć czy pracownik osiąga minimalne wynagrodzenie za pracę oraz jakie konsekwencje ma zmiana kwot minimalnych.

Od 2019 roku PIT-y wyłącznie w formie elektronicznej

Wysyłka PIT od 2019 roku odbywa się elektronicznie. Płatnik nie dokonuje już kalkulacji, w stosunku do ilu podatników pełni rolę obliczającego, pobierającego i wpłacającego należną zaliczkę na podatek lub pobierającego zryczałtowany podatek. Sprawdź, jak aktualnie wyglądają zasady wystawiania i wysyłania PIT- ów prze placówki oświatowe.

AJO83, styczeń/luty 2019

Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2018 – co trzeba wiedzieć

Trzynastkę otrzyma każdy, kto przepracuje efektywnie co najmniej 6 miesięcy. Sprawdź, jakie jeszcze warunki muszą zostać spełnione oraz kto otrzyma świadczenie niezależnie od okresu przepracowanego.

AJO82, styczeń 2019 r.

Zmiany w dotacjach od 1 stycznia 2019 roku– nowe przepisy i przykłady z praktyki

Od 2019 roku dotacja otrzymana na uczniów niepełnosprawnych będzie odrębnie rozliczana, aby w ramach tych środków były finansowane specjalne potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Nowe zasady wydatkowania i rozliczania dotacji nakładają obowiązek szczegółowego rozliczania wydatków. Poznaj szczegóły.

Procedura aktualizacji dotacji dla niepublicznych przedszkoli

Sprawdź, jak wygląda procedura aktualizacji podstawowej kwoty dotacji udzielanych niepublicznym przedszkolom na dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, ucznia, wychowanka lub uczestnika zajęć rewalidacyjno- wychowawczych.