Zasady gospodarowania majątkiem jednostki - poznaj szczegóły projektu

Kierownik podejmuje wszelkie decyzje związane z majątkiem, również dotyczące tego, które składniki mienia są przydatne, a które należy uznać za zbędne lub zużyte. Tak wynika z opublikowanego 4 kwietnia projektu rozporządzenia, który  szczegółowo określa zasady gospodarowania mieniem ruchomym. Poznaj szczegóły zmian.

Wypłata świadczenia z ZFŚS po terminie jest wykroczeniem

Nieprzekazanie w terminie odpisu podstawowego na odrębny rachunek bankowy, nieustalenie regulaminu lub nieuzgodnienie go z organizacjami związkowymi lub przedstawicielem pracowników, ale także wydatkowanie środków na cele niezgodne z przepisami to zaniechania, które są zagrożone karą grzywny. 

Pracownik ma pensję minimalną? Dowiedz się, jak wyliczyć świadczenie rehabilitacyjne

Pytanie: Jak prawidłowo powinno się wyliczyć świadczenie rehabilitacyjne, jeżeli pracownikowi przyznano świadczenie 20 kwietnia 2016 r.? Czy można prosić o wyliczenie świadczenia pracownikowi zatrudnionemu z minimalnym wynagrodzeniem? Czy kwota świadczenia w nowym 2017 roku powinna być zwiększona skoro zmieniło się wynagrodzenie minimalne?

Od 1 czerwca przedłużenie umowy o pracę do czasu porodu dla pracownicy tymczasowej

Wprowadzenie 7 godzinnego dnia pracy dla rodziców opiekujących się dziećmi do 10 roku życia, a także wydłużenie godzin pracy dla kobiet w ciąży przy monitorze ekranowym maksymalnie do 50 minut w ciągu każdej godziny to zmiany, jakie mają wejść w życie jeszcze w tym półroczu. Poznaj szczegóły.

Nie ma odwołania z urlopu, gdy wiadomość o odwołaniu nie doszła do pracownika w sposób wyraźny i jednoznaczny

Pracownik zatrudniony w firmie prowadzącej jeden z największych portali internetowych był informatykiem, zatrudnionym na stanowisku menadżera projektu. W 2011 r. po przebytej chorobie wywiązały się poważne komplikacje, które spowodowały długotrwałą niezdolność do pracy i nieobecność w niej. Do wykonywania obowiązków służbowych pracownik powrócił po około 10 miesiącach, ale przed ostatecznym powrotem do pracy wykorzystał jeszcze 10-dniowy urlop wypoczynkowy.

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym wliczymy do stażu

Pytanie: Pracownik urodzony 18 czerwca 1963 r. przedstawił zaświadczenie, że od 18 czerwca 1963 r. do 23 stycznia 1991 r. zbył zameldowany w miejscowości X (rodzinna miejscowość). Przedstawił także zeznanie dwóch świadków, że pracował w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie 19 czerwca 1979 do 6 sierpnia 1984 r. A także zaświadczenie, że rodzice figurowali jako właściciele gospodarstwa rolnego o powierzchni 2,89 ha od 1973 r. a w 1978 r. powiększyli gospodarstwo do 7,22 ha i użytkowali wspólnie do 1992 r. Mamy również oświadczenie pracownika, że pracował w gospodarstwie rolnym od 19 czerwca 1979  do 6 sierpnia 1984 r. i że w okresie pracy na gospodarce uczył się w szkole ponadpodstawowej od 1978 do 1981 i nie korzystał z internatu. Praca na gospodarstwie stanowiła jedyne źródło dochodu.  Czy te lata należy wliczyć do okresu przepracowania? Nie dysponujemy informacją, że gospodarstwo zostało przepisane na pracownika.

Jak poprawnie ewidencjonować zaangażowanie wydatków

Jak księgować zaangażowanie wydatków z tytułu energii elektrycznej: gazu, usług telekomunikacyjnych. Z tymi dostawcami jednostka ma podpisane umowy. Czy jednostka powinna zaangażować całkowite kwoty? Jeśli tak, to na podstawie czego można ustalić całkowity koszt na dany rok?

3 zmiany w Kodeksie Pracy

Wydłużenie z 3 do 7 dni terminów w przypadku, gdy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy lub uzupełnić uprzednio wydane w związku z koniecznością jego sprostowania. To tylko jedna ze zmian, jaka zostanie wprowadzona do rozporządzenia w sprawie wydawania świadectwa pracy. Poznaj szczegóły.